מיקום

רחוב תפוצות ישראל 6ב', גבעתיים

טלפון

03-7326169

פקס

03-7326171

מערכות אוורור וסינון

מטרת המאמר:

מאמר זה עוסק באיום התקפת אב”כ, ודרך המיגון של מערכות סינון אב”כ

מהו אב”כ:

חומרי אב”כ (ראשי תיבות של “אטומי, ביולוגי, כימי”) יכולים להתקיים באוויר בצורה של גז או בצורה של חלקיקים אירוסוליים (חלקיקים מזעריים מוצקים או נוזליים). איום בתצורה של גז מכיל חומר רעיל, עם לחץ אדים יחסית גבוה.

צפו בסרטון הסוקר את איומי האב”כ במקומות שונים בעולם:

מהן הסכנות הבריאותיות:

הסימפטומים הפיזיולוגיים/נפשיים של התקפת אב”כ יכולים להופיע במקרים מסוימים, מיד לאחר התקפה ובמקרים אחרים לאחר זמן ממושך. חומרי האיום יכולים לחדור אל הגוף דרך מספר נתיבים: נשימה, ספיגה דרך העור, מגע עם העיניים או עם רקמות ריריות ובליעה.

המינון הנדרש, לגרימת סימפטומים ספציפיים משתנה בין חומר לחומר. עם זאת חומרים אלו בדרך כלל רעילים הרבה יותר מאשר מזהמי אוויר רגילים באוויר. במקרים רבים חשיפה בכמויות קטנות עלול להיות קטלנית. הסימפטומים הבריאותיים שונים משמעותית בין הסוגים השונים של חומרי אבכ:

סימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים כימיים:

הסימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים כימיים נוטים להופיע במהירות. רוב החומרים הכימיים מסווגים לפי ההשפעות הפיזיולוגיות על מערכת העצבים, על מחזור הדם, על העור ועל מערכת הנשימה. בנוסף קיימים חומרי לחימה כימיים הפועלים על המוח ומשפיעים על התפקוד היום יומי.

סימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים ביולוגיים:

הסימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים ביולוגיים (חיידקים או וירוסים) משתנים במידה רבה מחומר אחד למשנהו, ועלולים להתפתח ימים או אף שבועות לאחר החשיפה אליהם. החומרים המסוכנים האלו עלולים לגרום לשיעורי תמותה גבוהים במיוחד בקרב האוכלוסיה.

סימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים רדיואקטיביים:

הסימפטומים של חשיפה לחומרים אלו כוללים השפעות לטווח הקצר והארוך. כתוצאה מחשיפה לנשורת הרדיואקטיבית, סמפטומים קשים עלולים להתפתח תוך זמן קצר, וביכולתם להוביל למקרי מוות רבים בקרב האוכלוסיה. כמו כן, סמפטומים שונים עלולים להתפתח לאחר זמן רב בקרב אוכלוסיות רבות בשל התפשטות הקרינה על פני מרחבים עצומים.

מערכות סינון אב''כ

סינון חומרי לחימה על ידי מערכת סינון אב”כ יכול למנוע את מספר והיקף הנפגעים וההרוגים, על ידי הסרת מזהמי אבכ ממקור אספקת האוויר של המרחב המוגן. פעולת סינון האוויר במערכות סינון אב”כ מתבססת על שלושה שלבים: עצירה של אבק גס וחלקיקים הנושאים עליהם קרינה רדיואקטיבית באמצעות מסנן אבק מוקדם, סילוק מזהמים אירוסולים, כימיים, ביולוגיים ורדיואקטיביים מהאוויר, באמצעות המסנן האבסולוטי הנמצא במסנן האב”כ הראשי, וסילוק גזים ואדים רעילים מן האוויר באמצעות המסנן הכימי הנמצא במסנן האב”כ הראשי.
יעילות סינון האבק הגס/חלקים תלויה בטיב המסנן המוקדם המותקן במערכות סינון אב”כ, מיקומו וביכולת לנקותו במהלך השהייה בממ”ד.

אפקטיביות הסינון של מערכות סינון אב”כ:

יעילות מערכות סינון אב”כ בסינון אב”כ אירוסולי תלויה בגודל החלקיקים של החומר הרעיל, בשילוב עם איכות המסנן. הכוונה היא, שכאשר החלקיקים המזהמים גדולים, מסנן “רגיל” יצליח בד”כ למנוע את חדירתם למרחב המוגן. לעומת זאת, כאשר גודלם של החלקיקים קטן ממיקרון, רק מסנן אבכ איכותי יצליח לסננם.
אפקטיביות מערכות סינון אב”’כ בסינון של אדים/גזים תלויה בסוג וריכוז החומר הרעיל באוויר וטיב המסנן. מסנן אב”כ יעיל, סופח אדים של כל חומרים הלחימה הכימיים הידועים ביעילות רבה למשך מספר חודשים בתנאים של לוחמה כימית.

Call Now Button דילוג לתוכן